| Kategória: Turistické topánky

Akú turistickú obuv si vybrať?


Nieje pravdou, že na turistiku treba nostiť len vysokú obuv. Turistické topánky sa líšia svojou tvrdosťou, použitými materiálmi, šírkou chodidla, odolnosťou voči vode typom podrážky a podobne. Hlavným pravidlom pri výbere turistických topánok je, aby sa v nej noha cítila pohodlne a komfortne. Nesmieme zabúdať na to že nohy budú namáhané dlhší čas a navyše, budú pôsobiť ďaľšie faktory ako sú únava, nadmorská výška, chlad a podobne. Čo sa týka otlakov - samozrejme že každé nové topánky vám otlaky môžu urobiť. Nie je to otázka či turistickú obuv, ktorú ste si kúpili je dobrá alebo nie, ale o tom či vám sadla presne alebo nie. Dokonca aj na mieru robené turistické topánky vám môžu urobiť otlak. Treba len počkať, kým si topánky sadnú a doformujú sa prirodzene na vašu nohu. V prípade že ste si kúpili turistické topánky a tlača vás na šírku, ako jediný eshop ponúkame roztláčanie turistickej obuvi, aby sme tak vám ušetrili námahu. 

Typy turistických topánok

Základým delením je samozrejme na vysoké a nízke. Vysoké jednoznačne odporúčam na náročnejšiu turistiku v obtiažnom a skalnatom teréne. Takýto typ topánky lepšie drží členok na nerovnom povrchu. Výhodou je aj v snehu a daždi ked je noha viac chránená aj proti poveternostným podmienkam. Pri vysokej obuvi treba dbať na správne šnurovanie. Vrchnú časť nesmeme pritiahnuť moc aby nám nezastavilo prúdenie krvi do chodidla. Čiže topánku treba zašnurovať ale s dostatkom miesta pre základné rozpätie pohybu holennej časti nohy. 

 Pri výbere vysokých turistických topánok budete riešiť ďaľšiu vec a to je materiál a dizajn. Materiály bývajú technické /spravidla ľahšie/ a samozrejme koža. Kožené topánky sú samozrejme ťažšie, no životnosť takýchto topánok býva dlhšia. Drahšie modely vysokých turistických topánok mávajú aj prípravu na poloautomatické mačky pre chôdzu po snehových poliach a ľadovom povrchu. 

 Vysoké turistické topánky doporučujem kúpiť s membránou alebo dostatočne hrubou hladkou kožou. Napríklad Planika Mangart.

 Nízke topánky nie je nutné vždy kupovať s memránou. Ak si totiž na turistiku zoberiete nízku obuv je predpoklad že je teplo a vtedy sa noha komfortnejšie cíti ak topánka viac dýcha. Na druhej strane ak začne pršať tak skôr premoknú. Najuniverzálnejšia polovička na turistiku je kožená polovičná a pokojne aj bez membrány. Koža zabráni presne toľko pretiecť vode koľko treba. Ak by bolo toľko vody že, nízka kožená topánka by mala premoknúť tak skôr natečie vrchom. 

 Špecifickou kategóriou sú turistické topánky vhodné na ferratové lezenie. Trend, ktorý sa v poslednej dobe veľmi rozmáha a nachádza si viac a viac sympatizantov aj tých ktorí sa nevenujú lezeniu ale výhradne turistike.

 Pre náročnejšie túry doporučujem nájsť obuv, ktorá má tzv okopovú gumu, ktorá chráni topánku pred poškodením v ťažkom a kamenistom teréne.

 Väčšina turistov vyhľadáva topánky s podrážkou Vibram. Čo nie je zlé, no nevýhodou sú tvrdšie zmesi na ktorýchý sa viac šmýka na mokrom kameni. Sú však odolnejšie na opotrebenie a pohodlnejšie na dlhšie túry, kedy eliminujú vplyv a nerovnosti na nohu, napr. Planika Brana, alebo Salewa MS rapace. 

 Topánku treba vybrať máličko väčšiu nie však voľnú aby v nej noha lietala. Berte do úvahy že budete obúvať aspoň stredne hrubšiu ponožku a noha pri dlhších pochodoch môže zmeniť svoje vlastnosti, vplyvom nadmorskej výšky, únavy, chladu a podobne. 

Popredný výrobcovia turistickej obuvi: Salewa, Lowa, Planika,...

Najpredávanejšie modely vysokých turistických topánok: Salewa MS Rapace, Planika Brana men, Lowa Renegade

Najpredávanejšie nízke turistické topánky: Salewa MS MTN trainer, Lowa Renegade III GTX LOW

 

 

Doručenie tovaru až k Vám domov
Výmena veľkosti objednaného tovaru ZADARMO
Garancia doručenia tovaru do 3 pracovných dní
Garancia najnižších cien